Październik miesiącem Cyberbezpieczeństwa – bezpieczna digitalizacja dokumentów

Październik od 2004 roku jest światowym miesiącem cyberbezpieczeństwa. Jak działania w zakresie tego projektu wpływają na bezpieczną digitalizację dokumentów i codzienne funkcjonowanie firm, które postawiły na cyfrowe bazy danych?

bezpieczna digitalizacja dokumentów

Technologia a bezpieczeństwo

Transformacja cyfrowa w firmach i instytucjach jest już standardem i wymogiem. Umożliwia między innymi pełną transparentność przedsiębiorstw, usprawnia codzienną pracę i komunikację.

Szarym cieniem cyfryzacji są zagrożenia dla powstałych baz danych. Cyberprzestępcy nie pozostają w tyle. Manipulują, szukają słabych punktów systemów lub sami je tworzą. Informacja to potężna broń, zwłaszcza w tak newralgicznych sektorach, jak energetyka, transport, bankowość, opieka zdrowotna, infrastruktura IT czy administracja publiczna.

Działania państw w ramach cyberbezpieczeństwa

W sprawie cyfrowego bezpieczeństwa tak naprawdę przez cały rok dzieją się istotne rzeczy. Mają na celu poprawę naszego bezpieczeństwa w technologicznym świecie. Podejmowane są różne działania. To nie tylko targi prezentujące nowe rozwiązania technologiczne, ale przede wszystkim:

  • Kongresy i panele dyskusyjne, podczas których eksperci wraz z przedstawicielami poszczególnych branż z różnych krajów dzielą się wiedzą i wspólnie szukają najlepszych rozwiązań.
  • Na bazie tych spotkań organizowane są eventy, kampanie społeczne, tworzone są programy edukacyjne.
  • Rządy poszczególnych państw wprowadzają konieczne przepisy regulacyjne oraz mobilizują sektor publiczny do wdrażania nowoczesnych technologii.

W Europie cyberbezpieczeństwem zajmuje Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz Komisja Europejska i członkowie poszczególnych państw. W Polsce odpowiedzialne podmioty to Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z CSIRT NASK, CSIRT GOV i CSIRT MON – zespoły reagowania na incydenty bezpieczeństwa. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem nowelizacji Ustawy o krajowym systemie bezpieczeństwa z 2018 roku.

Bezpieczna digitalizacja dokumentów 

Jak powyższe działania wpływają na bezpieczną digitalizację w firmach i instytucjach?

  • Systemy, które zostają użyte do stworzenia bazy danych, muszą być bezpieczne, certyfikowane i zgodne z przyjętymi normami.
  • Stworzenie takiego archiwum najlepiej powierzyć specjalistom. To nie tylko kwestia implementacji systemu, ale także prace nad stworzeniem cyfrowych odpowiedników poszczególnych dokumentów i odpowiednie ich skatalogowanie, wdrożenie użytkowników, testowanie.

Kolejny etap to już użytkowanie systemu, które wymaga reagowania na zaistniałe problemy, ciągłej aktualizacji oprogramowań i świadomości o rodzaju niebezpieczeństw czyhających na takie bazy danych. Tę wiedzę możemy zyskać m.in. dzięki tego typu inicjatywom jak „październik miesiącem cyberbezpieczeństwa”.