Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny astra zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /home/klient.dhosting.pl/czesek3/archiwum24.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Ile lat należy przechowywać dokumenty? Dlaczego warto przechowywać dokumenty w archiwum? - Archiwum24

Ile lat należy przechowywać dokumenty? Dlaczego warto przechowywać dokumenty w archiwum?

Obowiązek przechowywania dokumentów jest regulowany przepisami prawnymi. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dokumentów podatkowych, inaczej jeśli chodzi o dokumenty kadrowe. Zebraliśmy podstawowe informacje na ten temat – warto mieć je pod ręką!

Ile lat należy przechowywać dokumenty?

Ile przechowywać PIT-y, faktury i rachunki?

Do grupy dokumentów podatkowych należą wspomniane powyżej PIT-y, rachunki i faktury, ale również potwierdzenia elektroniczne czy potwierdzenia nadania dokumentów drogą pocztową.

Zgodnie z przepisami, należy te dokumenty przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku, którego dotyczy dane rozliczenie. Pięcioletni okres przechowywania dokumentów dotyczy również ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów, spisów z natury, ewidencji środków trwałych, rejestrów VAT, dowodów księgowych czy tzw. kilometrówek.

Przechowywanie dokumentów kadrowych

Pracodawca jest zobowiązany do przechowywania dokumentacji kadrowej zgodnie z zapisem Kodeksu pracy. Jako płatnik składek nie może wyrzucić wcześniej niż po upływie 50 lat od dnia zakończenia pracy przez daną osobę dokumentów takich jak: listy płac, karty wynagrodzeń czy dowody, na podstawie których ustalano podstawy wymiaru emerytury lub renty. Także akta osobowe pracowników powinny być przechowywane przez 50 lat.

W przypadku umów o pracę zawartych między 1 stycznia 1999 roku a 31 grudnia 2018 roku można skrócić ten czas po złożeniu odpowiednich raportów. W przypadku osób zatrudnionych po 1 stycznia 2019 czas przechowywania dokumentacji pracowniczej wynosi 10 lat.

Dlaczego warto przechowywać dokumenty w archiwum?

Korzystanie z firm archiwizujących dokumenty ma szereg korzyści. Jak wynika z powyższego, najróżniejsze papiery związane z funkcjonowaniem firmy należy przechowywać odpowiedni czas i w odpowiednich warunkach. Nie każdy ma wystarczającą przestrzeń czy zasoby, aby się tym zająć.

Korzystanie z profesjonalnego archiwum oszczędza czas, pieniądze i pozwala spać spokojnie. Wszystkie dokumenty są przechowywane w bezpieczny sposób, zgodnie z wymogami prawnymi i przy zachowaniu poufności. Pracodawca ma do nich łatwy dostęp i może szybko zlokalizować potrzebny rachunek czy fakturę. Opakowania, segregatory i koszulki dostarczane przez firmy zajmujące się archiwizacją są wykonane z bezpiecznych, bezkwasowych i trwałych materiałów, dzięki którym dokumenty nie blakną i nie są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Niektóre materiały można też w łatwy sposób zdigitalizować i przechowywać w odpowiednio zabezpieczonych plikach cyfrowych.

Jak widać, uciążliwości związane z koniecznością wieloletniego przechowywania dokumentów można łatwo zminimalizować, przekazując to zadanie doświadczonym archiwistom.